چاه غار Vrtoglavica عمیق ترین تک چاه عمودی در دنیا است که در کشور اسلوونی واقع شده است، که عمق آن 643 متر است.
غار Vrtoglavica دراسلوونی نزدیک به مرزهای ایتالیا است، در کوههای "کانین" که قسمتی ازرشته کوههای جولیان میشود. نزدیکترین شهر به این غار Bovec است.

 

دو غار دیگر که در ردیف دوم و سوم قرار می گیرند: 1- تندباد پاتکوف  در کرواسی با 553 متر عمق  و 2- Da keng در چین که 519 متر هستند.در مارس و آوریل سال 1998 یک تیم هشت نفره از کلوب غارنوردی زاگان (بابری "نقاب ها" )، گورزو ویلکوپولسکی و والبریزچ،  از غار در کوه های کانین در اسلوونی بازدید کردند. حدود 800 متر طناب استفاده شده تا این چاه را طناب بریزند، کارگاه آن بسیار خوب تجهیز شده بود. همه ی اعضای تیم به انتهای آن رسیدند. سریعترین زمان فرود 2 ساعت و نیم بوده است. دیواره های چاه از یخ با ارتفاع 70 متر پوشیده شده است. خطر قابل ملاحظه ی شکسته شدن قندیل های یخ و چکنده های یخ در این غار وجود دارد. فصل مناسب پیمایش غار انتهای زمستان است، این فصل برای ایمنی از خطر سقوط یخ ها بهتر است چون که به نسبت آب کمتری در غار هست و هوای کوهستان ثبات بیشتری دارد.

منبع:وبلاگ غارنوردان البرز
ترجمه :جلال زارعی


نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 29 بهمن‌ماه سال 1393 توسط مهدی لگزیان

به گزارش خبرنگار گردشگری ایسنا، این همان غار نمکدان، طولانی‌ترین غار نمکی جهان است که دست بر قضا میان ژئوپارک قشم قرار گرفته و این روزها مسوولان ژئوپارک به جای محافظت از آن برای ثبت جهانی، فقط رویای گردشگری شدن‌اش را در سر می‌پرورانند، برای همین لودر به جان‌اش انداخته‌اند تا دریچه‌اش را عریض‌تر و راه‌اش را سهل‌تر کنند و حوضچه نمک در آن بسازند که با این دست‌درازی حتما هویت و اصالت نمکدان از بین خواهد رفت.

 

ادامه مطلب...

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 13 بهمن‌ماه سال 1393 توسط مهدی لگزیان
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک