ایران کشوری 4 فصل است و موقیت جغرافیایی و رشته کوه های آن باعث شده تا تمامی مناظر طبیعی در آن دیده شود. در دل کوه های البرز و زاگرس رازهایی نهفته است که برای کشف کردن آن ها باید وارد غارهای شگفت انگیز آن شد.

به گزارش انجمن غاروغارشناسی به نقل ازباشگاه خبرنگارانغارهای طبیعی و زیبا در کشورمان کم نیستند و البته در میان این همه غار شاید اکثر ایرانیان تنها غار علیصدر در همدان را بشناسند. در میان غارهای ایرانی برخی حتی به عنوان شگفتی های جهانی نیز شناخته می شوند اما در داخل کشور خیلی نامی از آن ها برده نمی شود.


غار کرفتو:
این اثر باستانی طبیعی در 67 کیلومتری شمال غرب شهر دیواندره و شرق سقز قرار دارد. این غار آهکی در دوران سوم زمنی شناسی شکل گرفته است و در طول تاریخ به نظر می رسد که انسان های مختلف در آن زندکی کرده اند چرا که دیواره های غر به نوعی تراشیده و دستکاری شده است. بخش اصلی غار از یک دالان 750 متری تشکیل شده است که این دالان در 4 طبقه غار نیز دیده میشود. با توجه به آثاری که از این غار به دست آمده است به نظر می رسد از دوره پیش از تاریخ تا اسلام در این غار زندگی جریان داشته است. چرا که آثار بدست آمده از آن گویایی این ماجرا است.
غار چال نخجیر


غار چال‌ نخجیر با قدمت 70 میلیون ساله در جاده دلیجان به نراق، در حدود هفت کیلومتری شهر نراق قرار دارد. مسیر پرپیچ و خم، کریستال‌ها و اسفنج‌های بلورین کلسیت، زیبایی‌های سقف و دیوارهای غار و ارتفاع و شکاف‌های آن، باغ‌های مرجانی، دالان‌ها، دهلیزها، حوضچه‌های متعدد، قندیل‌های مخروطی، بلورهای شیشه‌ای، توده‌های به شکل گل‌کلمی، سوزنی، شاخ‌ نباتی، پرده‌ای، جرقه‌ای، فندقی، اسفنجی، نقل بادامی از جمله مهمترین ویژگی های این غار بی نظیر است که به شما پیشنهاد می کنیم در ایام تعطیلات بازدید از آن را از دست ندهید.
غار بی شاپور:در انتهای تنگ چوگان در سینه کوه و در ارتفاع حدود 800 متری از سطح زمین غار بزرگی وجود دارد که قطر دهانه آن حدود 30 متر می باشد و به واسطه قرار گرفتن مجسمه شاپور بر دهانه آن به غار شاپور معروف شده است . مجسمه شاپور بر دهانه این غار، شاهکار پیکر تراشی ایران باستان است که بعد از حدود 1700  سال هنوز با وجود وارد شدن آسیب های جدی به آن ، باقی مانده است . این مجسمه تنها مجسمه سنگی بازمانده از دوران باستان است که حدود 6 متر ارتفاع دارد . بسیاری از باستان شناسان دنیا بر این فرضیه پافشاری می کنند که مقبره شاپور ساسانی در این غار جود دارد که البته تا کنون پیدا نشده است.
منبع : انجمننوشته شده در تاریخ شنبه 7 بهمن‌ماه سال 1396 توسط مهدی لگزیان
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک